Tech Specs
REALME C71
Performance
Unisoc T7250 (12 nm)
Display
6.67 inches, 107.2 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) IPS LCD, 120Hz, 725 nits (peak)
| Build & Body | |
| Dimensions | 165.8 x 75.9 x 7.8 mm (6.53 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | Not specified |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0″ |
| Video Capabilities | 1080p@30fps |
| Power & Battery | |
| Battery Type | Market-dependent versions:· 6000 mAh – Europe· 6300 mAh – Asia |
| Charging Speed | 45W wired, 50% in 36 min 6W reverse wired |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
JAYCO TECH • RMX5303
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.