Tech Specs
TECNO Camon 40 Pro
Performance
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
Display
6.78 inches, 109.9 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) AMOLED, 144Hz
| Build & Body | |
| Dimensions | 164.3 x 74.6 x 7.3 mm (6.47 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | Not specified |
| Selfie Camera | 50 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8″, 0.64µm, PDAF |
| Video Capabilities | 4K@30/60fps (HDR), 1080p@30fps |
| Power & Battery | |
| Battery Type | 5200 mAh |
| Charging Speed | 45W wired, 50% in 23 min, 100% in 43 min |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
JAYCO TECH • CM7
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.