Tech Specs
TECNO Spark 40 Pro
Performance
Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm)
Display
6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) AMOLED, 1B colors, 144Hz, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak)
| Build & Body | |
| Dimensions | 163.7 x 75.9 x 6.7 mm (6.44 x 2.99 x 0.26 in) |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | Not specified |
| Selfie Camera | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″, 1.12µm |
| Video Capabilities | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Power & Battery | |
| Battery Type | 5200 mAh |
| Charging Speed | 45W wired 10W reverse wired |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
JAYCO TECH • KM6
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.