Tech Specs
TECNO Spark 40
Performance
Mediatek Helio G81 (12 nm)Mediatek Helio G91 (12 nm) – NFC model
Display
6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) IPS LCD, 120Hz
| Build & Body | |
| Dimensions | 165.6 x 77 x 7.7 mm (6.52 x 3.03 x 0.30 in) |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | Not specified |
| Selfie Camera | 8 MP, (wide) |
| Video Capabilities | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Power & Battery | |
| Battery Type | 5200 mAh |
| Charging Speed | 45W wired, 55 min to 100% |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
JAYCO TECH • KM5
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.