Tech Specs
XIAOMI Redmi 15 C
Performance
Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm)
Display
6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) IPS LCD, 120Hz
| Build & Body | |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8 mm (6.76 x 3.13 x 0.31 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | Not specified |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Video Capabilities | 1080p@30fps |
| Power & Battery | |
| Battery Type | 6000 mAh |
| Charging Speed | 33W wired, PD |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
JAYCO TECH • 25078RA3EA, 25078RA3EL, 25078RA3EY
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.