Tech Specs
XIAOMI Redmi A5
Performance
Unisoc T7250 (12 nm)
Display
6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ)
| Build & Body | |
| Dimensions | 171.7 x 77.8 x 8.3 mm (6.76 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | Not specified |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Capabilities | 1080p@30fps |
| Power & Battery | |
| Battery Type | 5200 mAh |
| Charging Speed | 15W wired |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
JAYCO TECH • 25028PC03G, 25028RN03A, 25028RN03I, 25028RN03Y
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.