Tech Specs
XIAOMI Redmi 14 C
Performance
Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm)
Display
6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM)
| Build & Body | |
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 204 / 207 / 211 g (7.20 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | Not specified |
| Selfie Camera | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06″ |
| Video Capabilities | 1080p@30fps |
| Power & Battery | |
| Battery Type | 5160 mAh |
| Charging Speed | 18W wired, PD |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
JAYCO TECH • 2411DRN47C, 2409BRN2CA, 2409BRN2CG, 2409BRN2CY
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.