Tech Specs
INFINIX Note 50
Performance
Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm)
Display
6.78 inches, 109.9 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2160Hz PWM, 1300 nits (peak)
| Build & Body | |
| Dimensions | 163.3 x 74.4 x 7.6 mm (6.43 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | Not specified |
| Selfie Camera | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Capabilities | 1440p@30fps, 1080p@30/60/240fps |
| Power & Battery | |
| Battery Type | 5200 mAh |
| Charging Speed | 45W wired, 100% in 60 min 30W wireless MagCharge 10W Reverse wired Reverse wireless Bypass Charging |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
JAYCO TECH • X6858
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.