Tech Specs
INFINIX Hot 60 Pro +
Performance
Mediatek Helio G200 (6 nm)
Display
6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) AMOLED, 144Hz, 2160Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak)
| Build & Body | |
| Dimensions | 163.5 x 75.9 x 6.6 mm (6.44 x 2.99 x 0.26 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | Not specified |
| Selfie Camera | 13 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3.1″, 1.12µm |
| Video Capabilities | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Power & Battery | |
| Battery Type | 5160 mAh |
| Charging Speed | 45W wired, 50% in 22 min 10W reverse wired |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
JAYCO TECH • X6885
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.