Tech Specs
XIAOMI Redmi 15
Performance
Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm)
Display
6.9 inches, 116.9 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) IPS LCD, 144Hz, 600 nits (typ), 700 nits (HBM), 850 nits (peak)
| Build & Body | |
| Dimensions | 169.5 x 80.5 x 8.4 mm (6.67 x 3.17 x 0.33 in) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | Not specified |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Capabilities | 1080p@30fps |
| Power & Battery | |
| Battery Type | 7000 mAh |
| Charging Speed | 33W wired, PD 2.0, PPS, QC3 18W reverse wired |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
JAYCO TECH • 25057RN09E
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.