Tech Specs
XIAOMI Redmi Note 14
Performance
Mediatek Helio G99 Ultra (6 nm)
Display
6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) AMOLED, 120Hz, 960Hz PWM, 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak)
| Build & Body | |
| Dimensions | 163.3 x 76.6 x 8.2 mm (6.43 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 196.5 g (6.95 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | 108 MP, f/1.7, (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0″, 0.7µm |
| Video Capabilities | 1080p@30/60fps |
| Power & Battery | |
| Battery Type | 5500 mAh |
| Charging Speed | 33W wired, 55% in 44 min |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
JAYCO TECH • 24117RN76G, 24117RN76O, 24117RN76E
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.