Tech Specs
XIAOMI Redmi Note 15
Performance
Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm)
Display
6.77 inches, 110.9 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, 800 nits (typ), 3200 nits (peak)
| Build & Body | |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.4 mm (6.46 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | Not specified |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/4.0″ |
| Video Capabilities | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Power & Battery | |
| Battery Type | Si/C Li-Ion 5520 mAh |
| Charging Speed | 45W wired 18W reverse wired |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 or 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
JAYCO TECH • 25096RA9BG, 25098RA98G
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.