Tech Specs
XIAOMI Redmi Note 14 Pro
Performance
Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm)
Display
6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) AMOLED, 68B colors, 120Hz, 1920Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 3000 nits (peak)
| Build & Body | |
| Dimensions | 162.3 x 74.4 x 8.4 mm (6.39 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Camera System | |
| Main Camera | 200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4″, 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP (macro) |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/4.0″, 0.7µm |
| Video Capabilities | 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Power & Battery | |
| Battery Type | 5110 mAh |
| Charging Speed | 45W wired, PD |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
JAYCO TECH • 24090RA29G
Product Gallery
Source: GSM Arena

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.